Dr hab. n. med. Aleksandra Golenia jest specjalistą neurologiem, adiunktem i wykładowcą w Katedrze i Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Europejskiej Organizacji Udarowej. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywała w Klinice i Katedrze Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie ukończyła specjalizację, uzyskała tytuł specjalisty neurologa oraz stopień naukowy doktora nauk medycznych.
Od kilku lat kontynuuje działalność kliniczną i naukową w Katedrze i Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie również uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Swoje zainteresowania zawodowe rozwijała podczas staży krajowych i zagranicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach naukowych. Jest członkiem europejskiego interdyscyplinarnego konsorcjum Cognitive decline in Nephro-Neurology: European Cooperative Target Action, które współpracuje z wiodącymi ośrodkami europejskimi i koordynuje badania naukowe dotyczące zaburzeń funkcji poznawczych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Autorka licznych publikacji naukowych oraz recenzentka w czasopismach z zakresu neurologii. Jej główne zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zespołów otępiennych oraz problematyki udaru mózgu.
Konsultuje pacjentów z zaburzeniami funkcji poznawczych (zaburzenia pamięci), po przebytym udarze mózgu, a także z innymi schorzeniami naczyniowymi ośrodkowego układu nerwowego. Diagnozuje także pacjentów z bólami i zawrotami głowy, dolegliwościami bólowymi kręgosłupa oraz zespołem cieśni nadgarstka.